Beton jako materiał budowlany
Właściwości betonu doceniamy w budownictwie od wieków. Był to materiał znany w starożytnym Rzymie. To z jego pomocą wykonywano piękne, architektoniczne dzieła. Kopuła Panteonu do dzisiaj dumnie wznosi się nad stara budowlą i jest podziwiana przez miliony turystów. Nie bez powodu beton pozostał w budownictwie po dzień dzisiejszy. Jak powstaje? Jakie rodzaje betonu są używane przez specjalistów? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.
Przepis na beton
Beton to mieszanina złożona z czystej i niesłonej wody, cementu i kruszywa. Dodaje się do niej czasami różnego rodzaju domieszki.
Stosowane kruszywa przeważnie są substancjami naturalnymi. Przykładem jest żwir. Można postawić także na sztuczne odpowiedniki w postaci keramzytu. Odpowiedni dobór proporcji jest bardzo ważny, ponieważ wpływa na poziom twardości betonu, jego właściwości izolacyjne oraz odporność na działanie różnych czynników.
Klasyfikacja i typy betonu
Beton wbrew pozorom nie występuje tylko w jednym rodzaju. Wśród jego różnych typów w materiałach budowlanych wyróżnia się:
- Asfaltobeton
- Beton zwykły
- Fibrobeton
- Beton wirowany
- Beton autoklawizowany
- Beton natryskowy
- Beton ciężki
- Beton lekki
- Beton polimerowy
- Żużlobeton
- Beton jastrychowy
Obowiązuje także znacznie bardziej szczegółowy podział z uwzględnieniem poszczególnych objętości betonu, jego właściwości, a także sposobu zagęszczania. Każdy profesjonalny budowlaniec zna się na tych wszystkich typach mieszaniny betonowej. Doskonale wie kiedy i gdzie użyć konkretnego rodzaju, przez co otaczające nas budynki są w większości przypadków trwałe i odporne na wiele uszkodzeń.